Introducere
Sursele de alimentare, parte integrantă a majorităćii sistemelor electronice, reprezintă acum o piaćă semnificativă, una în creætere cu o viteză extraordinară. Timp de mulći ani, proiectele de surse de alimentare au constat dintr-o combinaćie complexă între componente analogice æi semiconductoare de putere. Proporćia de surse de tensiune în comutaćie (SMPS) creæte, luând locul surselor liniare tradićionale.
De fapt, estimările curente arată că mai mult de jumătate din câætigul producătorilor de surse de alimentare este generat de vânzarea surselor în comutaćie.
O sursă de tensiune în comutaćie poate oferi multe avantaje faćă de o sursă liniară, precum un randament mult mai ridicat, domenii de operare mai largi, preć mai mic, dimensiune mai mică, în particular pentru aplicaćii de putere ridicată. Oricum, numeroasele avantaje ale unei surse în comutaćie au devenit astăzi aæteptări normale de la performanćele unei surse de tensiune, iar proiectanćii caută implementarea de bucle de control digital, pentru a oferi randament æi performanće tot mai ridicate, reducerea numărului de componente, creæterea siguranćei æi posibilitatea de adăugare de noi caracteristici.
Ce este o sursă de tensiune
în comutaćie?
O sursă de tensiune în comutaćie (SMPS - Swi
Au început expozićiile..
EmbeddedWorld / Nurnberg 07 - Prima expozićie de mare amploare în domeniul electronicii pe 2007. Am vizitat æi eu expozićia. Nu are aceleaæi “dimensiuni” precum “Electronica” de la Munchen; “numai” 590 de firme expozante care æi-au prezentat ofertele, produsele sau serviciile pe o suprafaćă de 7500 mp. Tot la nivel de date tehnice trebuie menćionat faptul ca 40% dintre firmele participante veneau din exteriorul Germaniei (cum ar arăta o asemenea manifestare în România unde din 10 firme expozante, 4 să fie din afară?), iar 18% din totalul firmelor s-au prezentat la Nurnberg pentru prima dată.
De ce un asemenea interes? La o distanćă de numai 3 luni æi destul de aproape de Munchen, EmbeddedWorld creæte fantastic de la an la an. Toate firmele de prestigiu le găseæti prezente bineînćeles în ambele locuri. Mai mult chiar, cineva spunea că este mult mai bine aici pentru că nu este atât de obositor cum este la Munchen unde spaćiile destinate târgului sunt de-a dreptul astronomice. Totuæi, să fii prezent de două ori într-o perioadă atât de scurtă de timp æi aproape în acelaæi loc?
Răspunsul pare să fie simplu dacă ne uităm la numele expozićiei: este o lume (nouă) a sistemelor care conćin o combinaćie hardware æi so
Vishay Intertechnology, Inc. anunćă lansarea a trei noi filtre EMI cu 4, 6 æi 8 canale în capsule ultra-compacte LLP.
Cu o dimensiune redusă de 0,6 mm æi un pas între pini de 0,4 mm, noile matrice de filtre VEMI sunt destinate a economisi spaćiu de placă æi de a oferi protecćie ESD pentru dispozitive electronice portabile în aplicaćii de tehnică de calcul, comunicaćii, aplicaćii industriale, auto æi medicale.
Noile matrice includ VEMI45AA-HNH cu 4 canale, VEMI65AA-HCI cu 6 canale æi VEMI85AA-HGK cu 8 canale. Asigurând o filtrare de înaltă calitate, aceste dispozitive sunt capabile de a atenua semnalele nedorite cu mai mult de 30 dB pe un domeniu de frecvenćă de la 900 MHz până la 2,3GHz, cu o rezistenćă de 100W æi un condensator de intrare de 60pF. Pierderea redusă de curent ajută la prelungirea duratei de viaćă a bateriei.
Toate cele 3 dispozitive oferă protecćie la supratensiune pentru liniile de date conform IEC 6100042 (ESD) la 30kV (descărcare contact æi în aer) æi IEC 6100045 (fulger) de la 4 A (tp = 8/20”s). Circuitele sunt de asemenea conforme cu RoHS 2002/95/EC æi WEEE 2002/96/EC.
Caracteristici tehnice
Tip Canale Rezistenćă de Frecvenćă de Tip
linie tipică (W) prag (MHz) capsulă
VEMI45AA
Testerul este destinat să ofere măsurarea rapidă æi precisă a câmpului magnetic radiat în jurul liniilor de putere, aparaturii electrocasnice æi dispozitivelor industriale.
· Afiæare simultană în microTesla æi milliGauss
· Funcćii de HOLD pentru date æi pentru valori de vârf
· Memorare a până la 999 de citiri
· Caracteristicile suplimentare ale lui EMF-1394 sunt reprezentate de o interfaćă RS-232, cablu de conectare la calculator æi software special.
Domeniul de măsurare 200-2000 miliGauss
2/20/200 microTesla
Precizie 0,01/0,1/1 mili Gauss
0,001/0,01/0,1 microTesla
Lăćime de bandă 30Hz la 2000Hz
Timp de eæantionare 0,5 s (aprox)
Condićii de operare 0 la +50°C
IPS182HD este o sursă de alimentare solidă, ce oferă condićii tehnice superioare ce satisfac cerinćele din mediul industrial, dar æi educaćional.
· Sursă de alimentare stabilizată cu zgomot æi riplu mici
· Afiæaje cu LED de 3œ digići 0,5" (voltmetru æi ampermetru)
· Reglaj brut æi fin al tensiunii æi curentului
· Protecćie la suprasarcină æi la inversarea polarităćii
· Poate fi conectată în serie pentru ieæiri de tensiune mai mari
Caracteristici tehnice
Tensiune constantă Curent constant
Stabilizare în linie Ł0,01% +3mV Ł0,2% +3mA
Stabilizare în sarcină Ł0,02% +5mV Ł0,2% +3mA
Riplu æi zgomot 1mV rms Ł5 mA rms
Ieæiri (izolate) de la 0 la 18V ; de la 0 la 20A
Precizie indicator ±(0,5% rdg + 2digići)
Alimentarea sursei 100, 120, 220, 240V ±10% a.c. 50/60Hz, cu comutare
Dimensiuni 255 mm x 145 mm x 420 mm
Cele 3 modele de multimetre prezintă caracteristici tehnice foarte bune, indicarea realizându-se pe un afiæaj digital cu contorizare 4000 æi bară grafică cu 42 de segmente.
IDM 103 -precizie 0,3% d.c. V
IDM 105 - precizie 0,1% d.c. V
Caracteristici comune celor 3 modele:
· domeniul de curent 10A
· măsurare 1000V d.c. æi 750V a.c.
· testare de diode æi continuitate
· numărător de 1MHz la afiæajul complet 9999
· protecćie la praf æi apă conform clasei de siguranćă IP64
· domeniul de măsurare al capacităćii de la 4nF la 40”F
· determinarea rezistenćei în domeniile principale
· autoscalare cu posibilitatea de preluare manuală a controlului
· funcćii de Max./min., memorare, păstrare de date / mod relativ, auto-închidere
· viteza de update a afiæajului este de 2 pe secundă, iar a barei grafice de 20 de ori pe secundă
EDA Tech Forum, o importantă sursă de informaćii tehnice æi un cadru ce facilitează schimbul de idei pentru comunitatea inginerilor electroniæti, anunćă o nouă serie de evenimente ce vor avea loc în 2007 în întreaga lume. În cadrul celor 18 conferinće ce vor fi organizate în America de Nord, Europa, Japonia æi coasta Pacificului vor fi prezentate ultimele noutăći din domeniul proiectării circuitelor integrate æi vor fi dezbăzute cele mai stringente probleme cu care se confruntă specialiætii din acest domeniu.
Mai multe informaćii despre aceste evenimente æi procedura de înregistrare online sunt disponibile la adresa http://www.edatechforum.com.
Conferinća EDA Tech Forum pentru Europa de Est va avea loc pe 21 iunie, în capiatala Poloniei, Varæovia.
Dr. Steve Chien, cercetător principal în cadrul laboratorului Jet Propulsion de la CALTECH (California Institute of Technology), va fi principalul invitat al acestei serii de conferinće. Prezentarea sa “Depăæeæte-l pe HAL - Naveta Spaćială Autonomă”* le va permite participanćilor să facă împreună o incursiune în viitor. Lucrarea va aborda problema software-ului de inteligenćă artificială (AI) utilizat pe naveta spaćială Earth Observing One (EO-1) ce orbitează în prezent în jurul Pământului. În cadrul experimentului EO-1, inteligenća artificială este folosită pentru identificarea æi urmărirea autonomă a unor evenimente ætiinćifice, precum activitatea vulcanică, inundaćiile, ciclurile zăpadă/gheaćă/apă æi îngheć/ dezgh
Kontron anunćă noua sa staćie de lucru, Kontron Stingray, staćie modulară, clasă IP65, concept HMI cu panou frontal din oćel inoxidabil pentru industria alimentară, care protejează împotriva agenćilor de curăćare æi a altor elemente periculoase din mediu. Kontron Stingray a fost concepută pentru a satisface cerinćele unui operator mare din industria alimentară æi a băuturilor, precum æi standardele industriale cu privire la fabricarea produselor alimentare æi a băuturilor. Echipamentul este acum disponibil ca produs standard în portofoliul Kontron.
Staćia de lucru Kontron Stingray este ideală pentru aplicaćii noi sau cu înlocuire pas cu pas, motiv pentru care ecranul, unitatea IPC cu hard drive æi sursa de alimentare sunt componente modulare separate. În caz de întrerupere în funcćionare, doar componenta cu probleme trebuie înlocuită. Dacă este prevăzut un upgrade al sistemului, unitatea IPC sau sursa de alimentare pot fi adăugate. Ecranul plat de 15 inch este protejat de un cadru IP65 ce îl adaptează pentru diferite dimensiuni de decupare ale unor sisteme de montare deja existente. Staćiile de lucru Kontron Stingray sunt caracterizate de procesoare Intelź Pentiumź M æi oferă performanće deosebite la un consum energetic redus. Tehnologia exclusivă Kontron gl
Microchip anunćă PICkit™ Serial Analyzer. Această nouă unealtă permite inginerilor proiectanći interfaćarea rapidă æi economică a circuitelor embedded cu sisteme seriale ce utilizează orice PC cu Windowsź.
Noul PICkit Serial Analyzer este completat de o placă demonstrativă cu 28 de pini cu microcontroler pe 8-bići PIC16F886. Partea hardware æi GUI (Graphical User Interface) a kitului permite testarea æi depanarea comunicaćiilor dintre calculator æi microcontroler prin intermediul câtorva protocoale seriale standard industriale, incluzând I2C™, SPI æi USART.
În kit sunt incluse ghidul de utilizare al PICkit Serial Analyzer æi al plăcii demonstrative cu 28 de pini, codul sursă complet, note de aplicaćii selectate æi mediul de dezvoltare gratuit Microchip MPLABź IDE. Kitul este însoćit de asemenea æi de un GUI care permite proiectanćilor să analizeze cu uæurinćă diferite protocoale de comunicaćie seriale, precum æi să creeze æi salveze text.
Elma Electronics anunćă un nou encoder mecanic incremental tip E33. Acest nou produs din gama ELMA este disponibil cu sau fără funcćie de buton cu apăsare æi are dimensiuni extrem de compacte de numai 11,5 mm x 12,3 mm x 4,9 mm. Există trei općiuni de montare disponibile: THT vertical, THT orizontal æi SMT vertical, cu sau fără bucæă filetată. Sistemul de indexare cu durată mare de viaćă oferă până la 200000 de rotaćii æi este caracterizat de o precizie mare a indexării; sensibilitatea indexării æi cuplul de torsiune rămân constante pe toată durata de viaćă a encoderului.
Acest mecanism patentat asigură un feedback tactil de excepćie. Designul metalic solid, rezistent la vibraćii æi æocuri, dispunând de etanæare općională IP 67 pe panoul frontal, poate fi utilizat în aplicaćii în medii dificile.
Contactele de comutare aurite garantează o siguranćă înaltă a comutării, chiar æi în condićii de mediu dure, cu temperaturi în domeniul de la -40 la 85 °C.
Tipul de bază E33 are 32 de pozićii de comutare cu 16 pulsuri pe rotaćie pe canal, cuplu de torsiune de 2 Ncm æi forćă de acćionare a butonului cu apăsare de 6 N.
Općional sunt disponibile æi alte rezolućii æi forće de operare. Pot fi alese de asemenea æi diferite forme æi lungimi ale arborelui. Platforma de
Linear Technology Corporation prezintă LTC3805, un controler PWM de frecvenćă programabilă æi mod curent, care reduce dimensiunea æi complexitatea surselor de tensiune inversă. Acest dispozitiv conćine toate caracteristicile necesare pentru proiectarea de convertoare flyback simple de înalt randament, izolate æi neizolate, cu putere nominală de până la 25 Watt pentru telecomunicaćii, echipament pentru rećele, POE (Power-over-Ethernet), pentru industria auto, pentru surse de alimentare de uz general. Datorită curentului său de pornire foarte mic, de 40”A, CI permite utilizarea unei rezistenće de intrare de valoare mare æi a unui condensator de valoare mică pentru o pierdere mică de putere æi o pornire rapidă a sursei de alimentare.
LTC3805 este ideal pentru aplicaćii cu o gamă largă de tensiuni de intrare care pot varia de la 9V la 72V în timpul pornirii, iar după aceasta între 4V æi 72V. Aceasta permite utilizatorilor să aibă o singură sursă de alimentare pentru sisteme cu tensiunea de intrare nominală de 48V æi de 24V. Cu un curent static de stare de aæteptare de numai 360”A, dispozitivul este o alegere excelentă pentru aplicaćii în industria auto.
LTC3805 poate stabiliza tensiuni de ieæire de până la 0,8V æi are o funcćie integrată de pornire lină, care li
Inspecćia optică automată este o metodă standard unanim acceptată pentru controlul calităćii procesului de producćie, a liniilor SMT. Pad-urile componentelor sunt din ce în ce mai mici æi automat cantitatea de pastă de lipit plasată de maæina de printare este minimizată ceea ce înseamnă că este critic să avem cantitatea exactă de pastă de lipit în locul potrivit.
Plasamentul componentelor mici, în special cele de tipul 0201 æi 01005 este de asemenea foarte critic, pad-urile fiind sub 200um. Combinaćia acestor doi factori, influenćată uneori æi de obligativitatea utilizării pastei de lipit fără plumb (lead-free) face ca defectele de proces să se multiplice. Pentru corectarea erorilor de proces singura solućie viabilă este controlul calităćii utilizând în diverse faze ale procesului inspecćia optică automată.
Mai jos, în figura 1 am exemplificat posibilităćile de plasare ale unei maæini de inspecćie optică automată (AOI).
Datorită analizei de cost/eficientă, în 90% din cazuri se ia în calcul amplasarea unei maæini de inspecćie optică după plasarea pastei de lipit pe placa electronică, deci imediat după maæina de printing æi la finalul liniei, după cuptorul de reflow. 30% - 40% din defectele observate la finalul liniei de ansamblare sunt generate de procesul
Microchip anunćă extinderea familiei sale de EEPROM SPI serial cu dispozitivele de 32 Kbit 25AA320A æi 25LC320A. Noile dispozitive sunt capabile de a opera la viteze de magistrală de până la 10MHz, æi sunt disponibile într-o gamă de capsule, inclusiv cele de tip low-profile MSOP æi TSSOP.
Dispozitivele 25XX320A permit operaćii de ætergere æi scriere la nivel de bit sau pagină, asigurând un timp de acces mic. Arhitectura memoriei patentată Microchip face posibilă plasarea în capsule mici a dispozitivelor de înaltă densitate, menćinând o înaltă durabilitate (1 milion de cicluri de ætergere / scriere), timp de păstrare ridicat (200 ani) æi abilitatea de a opera la viteze mari chiar æi în medii dure, precum aplicaćii auto cu domeniu extins de temperatură.
Kitul de proiectare cu EEPROM serial SEEVALź 32 (număr componentă DV243002) permite dezvoltarea rapidă æi simplă de aplicaćii robuste æi sigure bazate pe EEPROM serial, inclusiv cu dispozitive 25XX320A. Kitul include placa de dezvoltare SEEVAL 32, software de interfaćare Microchip Total Endurance™, cablu serial, sursă de alimentare, exemple æi documentaćie.
25XX320A este oferit în capsule cu 8 pini PDIP, SOIC æi MSOP, precum æi în capsule standard TSSOP.
Silicon Laboratories Inc., unul dintre liderii mondiali în realizarea de circuite integrate de semnal mixt æi înaltă performanćă, anunćă extinderea portofoliului său de produse pentru transmisie radio audio, cu familia de receptoare AM/FM Si473x. Si473x permite adăugarea simplă a unui receptor AM/FM la dispozitive precum: ceasuri æi dispozitive radio portabile, MP3 playere, staćii æi telefoane mobile.
Si473x este primul receptor AM/FM complet integrat, de la intrarea de antenă, la ieæirea audio, într-un singur circuit integrat monolitic. Implementarea dispozitivelor radio AM/FM tradićionale ocupă mult spaćiu, este scumpă æi dificilă, limitând includerea funcćionalităćii radio AM în numeroase aplicaćii. Cipul Si473x necesită numai 2 componente externe pe o suprafaćă de placă de 0,15 cm2, comparativ cu mai mult de 50 de componente æi 10 cm2 de spaćiu de placă necesare solućiilor tradićionale.
Beneficiind de o arhitectură digitală inovativă, Si473x simplifică semnificativ proiectarea æi fabricarea. Si473x este singurul receptor AM/FM care nu necesită reglare manuală, operaćie care poate dura câteva minute pentru fiecare dispozitiv. În timp ce solućiile tradićionale AM/FM pot solicita 4 etape de reglaj manual, Si473x suportă o mare varietate de antene, c
Pentru a veni în întâmpinarea cerinćelor crescute pentru LED-uri SMD albe, Vishay Intertechnology, Inc. prezintă noua serie de LED-uri SMD albe, de înaltă intensitate, pe bază de safir, ce oferă tehnologie InGaN de înaltă eficienćă la un cost redus.
Noua serie VLMW41XX de LED-uri SMD oferă iluminare economică pentru aplicaćii ca: iluminare de fond pentru switch-uri æi pentru tablourile de bord ale autoturismelor; indicatoare æi iluminare de fond în sisteme de telecomunicaćii, echipamente audio, video æi de birou; iluminare de fond pentru LCD, comutatoare æi simboluri în uz general.
Dispozitivul oferă un unghi de 60° la jumătate de intensitate, o gamă mare a intensităćii luminoase de la 112 mcd la 355 mcd, æi o temperatură de culoare tipică de 5500 K. LED-urile sunt caracterizate de o protecćie la supratensiune 2 kV ESD, în acord cu JESD22-A114-B.
Capsulele pentru noua serie sunt EIA- æi ICE- standard PLCC-2, care constau dintr-un cadru cu terminale încastrat în termoplastic alb. Reflectorul din interiorul capsulei este umplut cu o mixtură de fosfor TAG æi epoxi. Fosforul TAG converteæte emisia albastră parćial în galben, care mixat cu albastrul rămas produce alb.
Vishay Intertechnology, Inc. prezintă un nou rezistor cu montare pe suprafaćă Power Metal Stripź, care oferă o stabilitate îmbunătăćită a rezistenćei în timpul operării, cu o modificare maximă de 0,5% pe durata a 2000 de ore de funcćionare. Prin comparaćie, rezistoarele tipice pentru determinare curent au o stabilitate a valorii rezistenćei mai mare de 1% în 1000 de ore de funcćionare. Dispozitivele WSLS2512 sunt realizate din materiale special selectate care permit determinarea curentului la temperaturi înalte (+125°C), în aplicaćii cu stabilitate ridicată care necesită monitorizarea precisă a curentului, ca de exemplu pentru industria auto la controlul electronic al motorului, transmisiei æi emisiei de gaze. Fabricat după tehnici patentate la valori de rezistenćă extrem de mici, de la 0,01W la 0,1W, WSLS2512 dispune de o construcćie compactă cu un element rezistiv din aliaj nichel-crom. Rezistorul oferă valori mici ale inductanćei de la 0,5 nH la 2 nH, o toleranćă mică de până la ±0,5 %, æi valori reduse ale TCR de până la ±30 ppm/°C.
Mai multe detaliiLTC6103 de la Linear Technology conćine două amplificatoare independente de detectare curent cu o precizie æi un timp de răspuns excepćionale. Ca amplificator dual, LTC6103 este ideal pentru aplicaćii multiple de detectare curent, precum circuite de comandă în punte-H. Topologia unică permite de asemenea ca cel de al doilea amplificator să fie utilizat pentru operare bidirecćională, domenii de curent înalt/jos sau translaćii de nivel de tensiune. LTC6103 este caracterizat de performanće deosebite: curentul de intrare de polarizare este de maxim 170nA æi deviaćia de tensiune de intrare este de 450”V. Această performanćă permite determinarea curenćilor foarte mici æi operarea pe un domeniu dinamic larg. LTC6103 poate rezista la tensiuni de până la 70V, o caracteristică valoroasă atunci când, defectarea surselor de alimentare sau schimbări bruæte ale sarcinilor, produc condićii de tensiune inversă.
Dispunând de un timp de răspuns de 1”sec, LTC6103 este ideal pentru funcćie de închidere automată la detectarea aparićiei unor condićii de eroare. Câætigul pentru fiecare dispozitiv este stabilit prin intermediul a două rezistenće æi, deoarece rezistenćele de câætig sunt determinantul primar al preciziei, rezistenće cu valori precise conduc la precizii mai bune de 1%
Kyocera a lansat o nouă linie de afiæaje cu cristale lichide, având un sistem de iluminare bazat pe led-uri (LED backlighting) în locul convenćionalelor lămpi fluorescente CCFL (cold-cathode fluorescent lamp). Aceste produse sunt proiectate pentru a fi folosite într-o gamă largă de aplicaćii care folosesc LCD-uri, cum ar fi producćia de echipamente, testarea si măsurarea echipamentelor, sisteme medicale.
Nume produs Liquid Crystal Displays with LED Backlighting
Tip afiæaj STN, CSTN æi TFT
Model TCG057VGL, TCG057QVL etc.
Dimensiuni 4.7", 5.7", 3.5", 6.2", 7.5", 8.9" æi 10.4"
Producător Kyocera Kagoshima Hayato Plant (Japan)
Spre deosebire de CCFL-urile folosite pentru iluminare în LCD-urile convenćionale, aceste LCD-uri cu LED backlighting nu conćin mercur (produse ecologice), fapt ce constituie un avantaj considerabil pentru mediul înconjurător.
LCD-urile cu LED backlighting nu necesită invertoare (care sunt esenćiale la CCFL-uri), ceea ce duce la un consum de putere redus. Nu este necesară o sursă de înaltă tensiune, fiind astfel uæurată obćinerea certificatului de siguranćă. Mai mult, deoarece nu există invertor, nevoia de filtrare EMI este mult redusă sau eliminată.
LED-urile on-chip folosite de Kyocera oferă o vibraćie îmbunătăćită æ
În zilele noastre este aproape imposibil să discutăm despre design electronic æi să nu găsim rezolvarea problemelor utilizând microcontrolere. Abordarea unui asemenea proiect necesită atât cunoætinće de electronică analogică, electronică digitală, cât æi cunoætinće software.
Vitacom Electronics împreună cu Microchip Technology vă oferă æansa să învăćaći, să câætigaći æi să fići un candidat pentru echipa de designeri Microchip, dintr-o simplă joacă.
Tematica
Temele de concurs sunt enunćate mai jos æi pentru a intra în competićie ele trebuiesc abordate secvenćial în ordinea prezentată.
1 Generator de funcćii cu interfaćă PIC Kit2 æi comunicare pe USB.
Implementare firmware æi hardware minimală pentru generarea următoarelor forme de semnale:
a) semnal dreptunghiular cu factor de umplere 50%, frecvenća de 100Hz
b) semnal rampă cu frecvenća de 100Hz
c) semnal sinusoidal pozitiv cu frecvenća de 50Hz
Toate semnalele vor avea amplitudinea Vp-p de 12V. Selectarea semnalului generat se face prin transmiterea unui caracter de control pe USB folosind un terminal USB, respectiv astfel : 'D' pentru semnal dreptunghiular, 'R' pentru semnal rampă æi 'S' pentru semnal sinusoidal.
2 Curcubeu de culori cu LED, folosind interfaća PIC Kit2 æi comuni
Există o mulćime de articole æi note de aplicaćie care explică teoria telealimentării prin rećeaua Ethernet. Acesta se vrea un ghid practic de implementare a unei solućii PoE, pentru cei ce doresc să dezvolte propria solućie.
Conform figurii 1, primul etaj component al unei astfel de structuri este cel numit “Polarity Protection” (detectarea polarităćii cu autoinversare). Acest etaj este necesar datorită faptului că IEEE 802.3af permite aplicarea tensiunii de telealimentare într-un cablu CAT5e prin mai multe configuraćii.
Configuraćia A, conform figurii 2, permite aplicarea æi extragerea tensiunii folosind priza mediană a transformatoarelor de adaptare din MDI (Media Dependant Interface). Polaritatea tensiunii injectate de PSE (Power Sourcing Equipment) poate fi aleasă cu (+) la linia TX æi (-) la linia RX, unic determinat, dar poate să se schimbe la destinaćie datorită utilizării unui cablu încruciæat (crossover). Pentru această configuraćie o simplă punte redresoare la dispozitivul alimentat (PD - Powered Device) rezolvă problema, iar standardul IEEE permite instalarea acesteia.
În celelalte configuraćii acceptate de IEEE (figurile 3 æi 4), tensiunea este aplicată de PSE prin perechile nefolosite ale unei rećele 10BASE-T sau 100BASE-T. IEEE spe
Având la bază succesul seriilor AG9000 æi AG8000, SILVER TELECOM a dezvoltat o solućie completă PoE într-o singură capsulă SMT.
Acoperind o suprafaćă de numai 4,6cm2, AG8100 este ideal pentru orice periferic conectat prin Ethenet æi care necesită o putere maximă de 12W (telefoane IP, Gateway-uri, Wireless Access Point, camere web, camere de supraveghere, camere pentru interfoane, cititoare RFID, senzori de securitate, Media server-e, Bluetooth Access Point, etc.).
AG8100 este un convertor DC-DC conform cu IEEE 802.3af (cu recunoaæterea semnăturii), oferit în capsulă SMT de 12 pini æi în variante ale tensiunii de ieæire de 3.3V, 5V sau 12V. Necesită în exterior un singur condensator de decuplare æi o punte de diode. Combinaćia de facilităći oferite æi suprafaća foarte mică ocupată din cablajul imprimat, oferă o reducere semnificativă a costurilor totale ale sistemului în care este instalat æi un timp de dezvoltare æi punere în vânzare foarte scurt.
Compatibilitatea cu IEEE 802.3af cu privire la recunoaæterea semnăturii, îi permit să fie utilizat cu orice PSE (Power Sourcing Equipment) midspan sau endspan care este compatibil cu acelaæi standard. Printre facilităćile oferite de AG8100 se regăsesc posibilitatea de a programa clasificarea de putere conform IEEE
Enfora s-a înfiinćat în anul 1999 prin desprinderea diviziei wireless din firma americană Inet Technologies Inc.
În scurt timp, Enfora a devenit un lider pe piaća transmisiei de date wireless GSM/GPRS æi 802.11 asigurând mobilitate æi accesul la date de la distanćă pentru sectoarele public æi privat. Familia de produse GSM/GPRS æi 802.11 asigură accesul la date critice, fiæiere æi aplicaćii oriunde æi oricând. De la module OEM până la produse pentru clienćii finali, Enfora oferă puterea wireless oriunde este nevoie.
Peste 60% din personalul Enfora este compus din ingineri æi tehnicieni bine pregătići, acest lucru permićându-i să ofere solućii inovative suportul tehnic necesar piećei de comunicaćii de date wireless. De asemenea, Enfora a încheiat o alianćă strategică cu Texas Instruments care furnizează chipsetul GSM/GPRS æi firmware-ul pentru toate produsele.
ECAS Electro (www.ecas.ro) a devenit la începutul anului 2007 distribuitorul autorizat al firmei Enfora în România.
Vă prezentăm în continuare modulele OEM oferite de Enfora:
Enfora Enablerź IIG (900/1800)
Cod comandă: GSM0116-0X (X=0 fără SIM card conector, X=1 cu SIM card conector)
Enabler-IIG Dual Band este un modul GSM/GPRS de înaltă performanćă proiectat special pentru a fi încorpora
Pentru aplicaćii în care numărul de semnale este mare, iar spaćiul disponibil este mic, conectorii din seria CTF/CTM reprezintă solućia perfectă.
La un pas de 3,5 mm sau 3,81 mm æi numărul de poli cuprins între 2 æi 25, aceæti conectori pot fi folosići până la 300V/13.5A.
Aceste tipuri de conectori sunt disponibile în mai multe variante:
· modulare
· cu pereći laterali
· cu æuruburi de asigurare
· drepte sau la 900C.
Precizăm că această serie de conectori oferă, de asemenea, æi alte variante de pas æi implicit de tensiune de lucru:
5,0/5,08 mm: 300V
7,0/7,62 mm: 750V
10,0/10,16 mm: 750V.
Pentru aceste variante, însă, numărul de poli maxim este mai mic.
Producćia firmei germane Recom, în ceea ce priveæte convertoarele DC/DC miniatură, este foarte bogată: SIP 4, SIP 7, SMD, DIP8, D14.
Din gama convertoarelor SIP 4 remarcăm seriile RO/ROM, de 1W, având izolare galvanică de 1KV/3KV. Aceste serii au o singură ieæire, fiind posibile combinaćii de conversie între:
· intrare: 1.8, 3.3, 5,9, 12, 15, 24 (Vcc)
· ieæire: 1.8, 3.3, 5,9, 12, 15, 24 (Vcc).
Aceleaæi combinaćii pot fi obćinute æi cu seriile RSS / RSD, convertoare în capsulă SMD, cu observaćia că seria RSD oferă ieæire dublă.
Convertoarele din seriile RA/RB oferă aceleaæi posibilităći de conversie în capsulă DIP 14/SIP 7, cu precizarea că există æi variante cu 2KV izolaćie.
Pentru aplicaćii care necesită izolaćie galvanică de 3KV (sau chiar 4KV), Recom oferă seria RK (respectiv seria RH), în capsulă SIP 7.
Seria RP, în capsulă SIP 7/1W asigură o izolaćie de 5.2 KV.
Tot din gama convertoarelor de 1W amintim seria RU, care se remarcă prin două ieæiri izolate între ele.
Firma japoneză Kyoritsu produce, cu o tradićie de peste 60 de ani, instrumente pentru testarea æi măsurarea mărimilor electrice.
Din gama de instrumente produse de firma Kyoritsu fac parte: multimetre, cleæti ampermetrici, aparate pentru testarea împământărilor, aparate pentru testarea rezistenćei izolaćiei æi a continuităćii, aparate pentru măsurarea æi monitorizarea puterii æi a energiei.
Una din noutăćile apărute la firma Kyoritsu este furca de curent Model 2300R.
Furca de curent 2300R este un instrument mic æi uæor de folosit.
Dintre caracteristicile acestui instrument trebuie amintite: măsurare absolută RMS, funcćia Data Hold, afiæare LCD, funcćia Auto-oprire.
Domeniile de măsură pentru curenći sunt:
· curenći C.C.: 0 până la ±100A
· curenći C.A.: 0 până la 100A
Furca 2300R detectează, de asemenea, prezenća tensiunii pe conductor fără a măsura valoarea acesteia æi este proiectată în conformitate cu standardul de siguranćă IEC61010-1 CAT. III 300V.
Traductoarele de curent seria LTSR, produse de firma elvećiană LEM, reprezintă varianta îmbunătăćită a seriei LTS, prin posibilitatea de acces la referinća internă.
Această posibilitate, concretizată printr-un pin suplimentar, oferă două moduri de utilizare:
· modul “Ref in” - în care traductorul foloseæte tensiunea de referinćă (1.9 … 2.7V) a convertorului A/D sau a DSP-ului cu care este conectat.
· modul “Ref out” - în care traductorul oferă tensiunea de referinćă de 2.5V convertorului A/D sau DSP-ului cu care este conectat.
În acest mod erorile datorate derivei referinćei sunt anulate.
În această serie sunt disponibile, de asemenea, traductoare pentru 6A, 15A æi 25A.
Funcćie de conectarea bobinelor primarului, fiecare dintre aceste traductoare permite măsurarea a câte trei valori nominale de curent, astfel:
· LTSR 6-NP: 2A/3A/6A
· LTSR 15-NP: 5A/7.5A/15A
· LTSR 25-NP: 8A/12A/25A.
Având în vedere alimentarea unipolară în 5V a traductoarelor din seria LTSR, precizăm că ieæirea este axată pe 2.5V, cu o excursie de 0,625V pentru curentul nominal.
În acest fel există posibilitatea măsurării unui curent de 3x curentul nominal.
Precizăm că, faćă de traductoarele LTS, în traductoarele LTSR se foloseæte un circuit ASIC îmbunătă
Noua serie de module LCD, produse de firma germană Electronic Assembly, seria DOG, se remarcă printr-o gamă de caracterisitici de ultimă oră.
În primul rând, această serie de afiæaje poate lucra în sisteme pe 3,3V, fără alimentare suplimentară. Afiæajele DOG pot fi utilizate, de asemenea, æi în sisteme tradićionale de 5V.
În al doilea rând, afiæajele DOG se pot comanda separat de aria de iluminare. În acest fel se creează posibilitatea de a face diverse combinaćii între cele două unităći.
Proiectate în special pentru aplicaćii portabile, această gamă modernă de module LCD asigură în plus următoarele avantaje:
· dimensiuni foarte compacte: 55 x 31 mm;
· grosime foarte mică: 2 mm fără iluminare æi 5,8 mm cu iluminare;
· interfaćă pe 4 bići, 8 bići æi SPI (pe 4 fire);
· consum redus, tipic 250 A în operare (fără iluminare);
· consum iluminare: 3 … 80mA/3.3V sau 2 … 40mA/5V;
· instalare uæoară: prin simpla lipire pe cablaj;
· contrast foarte bun;
· temperatură de lucru: -20 … +70 OC.
Seria DOG cuprinde momentan următoarele variante de afiæaje:
· 1 x 8 cu caractere de 11,07mm;
· 2 x 16 cu caractere de 5,57mm;
· 3 x 16 cu caractere de 3,65mm.
Ariile de iluminare disponibile pentru aceste afiæaje sunt: alb, galben/verde, albastru, roæu,
Caracteristici tehnice
Tip cablu Cablu bandă
Număr de căi 20
Culoare manta Negru
Curent nominal 1A
Tensiune nominală 150V
Lăćime 1,09 in. (27,7 mm)
Capacitate electrică 101,7pF/m
AWG conductor 28 awg
Material izolator conductor PVC
Impedanćă - Rezistenćă 55,8W
Inductanćă 0,26”H/m
Număr de fibre pe conductor 7
Material manta exterioară PVC
Întârziere de propagare 4,76ns/m
Lungime rolă (m) 5
Material de ecranare Folie de Aluminiu
Denumire Nr. stoc
Cablu bandă 20 căi ecranat 216-7177
Sumar caracteristici
· Kitul conćine 30 de adaptoare BNC, UHF, mini UHF, N, TNC æi SMA
· Contactele centrale sunt aurite
Denumire RoHS Nr. stoc
KIT RF ü 546-2920
Caracteristici tehnice
· Clasă de protecćie IP66
· Marcat CE
· Poate fi fixat în găuri de 22,5mm
· Design ergonomic pentru operare simplă æi uæoară
· Adaptor pentru gaură de fixare de la 30,5mm la 22,5mm disponibil separat
· Carcasă din termoplastic negru polisulfonat (VALOX 357)
· Utilizabil în aplicaćii de control cu una sau două mâini
· Versiuni disponibile cu fir deja montat sau cu conector cu 5 pini
Denumire Nr. stoc
800Z-GL2Q5 366-8980
· Switch limitator cu plajă largă de tensiune æi LED indicator
· LED galben pe partea frontală asigură indicarea prezenćei semnalului
Caracteristici tehnice
Tip Switch limitator
Configuraćie contact SPDT Snap
Operare contact 1 NC + 1 NO
Tensiune de alimentare de la 12 la 250Vac/dc
Grosime 42 mm
Înălćime 65,2 mm
Lăćime 42 mm
Clasă IP IP67
Durată de viaćă mecanică 15 x 106Ops
Domeniul temperaturii de operare - 25 la +85°C
Rezistenćă de æoc 50 g
Rezistenćă la vibraćie 10 g
Denumire RoHS Nr. stoc
GLFC01D ü 186-8554
· Ceas reglabil real-time ce adaugă automat dată æi timp (alimentare cu baterie cu Litiu)
· Interfaćă USB pentru programare a memorării de text sau datelor de intrare
· Mecanism de imprimare termic, cu cap fix cu durată mare de viaćă
· Imprimare mesaje pre-înregistrate æi adăugare de date variabile
· LED æi releu de alarmare asupra terminării hârtiei
· Imprimare de mare viteză, calitate æi rezolućie
· Text alfanumeric sau grafic
· Interfaćă de date multi-standard
· Suprapunere de date
Caracteristici tehnice
Tip Imprimantă de panou
Tensiune de alimentare 110 - 230Vac
Interfaćă RS 232; RS 422; RS 485; TTY & USB
Viteză de imprimare 15 linii/s
Buffer de imprimare Da
Denumire RoHS Nr. stoc
IPP144-40GE ü 478-0586
Caracteristici tehnice
Tip Instrument de măsurare LCD
Domeniul de temperatură de la 0 la +50°C
Domeniul tensiunii de operare (Vdc) 7,5-15V(dc)
Abaterea pe întreaga scală 200mV
Număr cifre 3 1/2
Grosime în spatele panoului 8,5mm
Înălćimea cifrei 10mm
Înălćime 24mm
Lungime 48mm
Grosime totală 10mm
Decupare panou 45 mm x 22 mm
Rezolućie 0,1
Curent de alimentare 150”A
Stabilitate cu temperatura 100ppm/°C
· 10mm, contorizare 3.5, miniatural, zece simboluri općionale
· simboluri afiæate K, M, Hz, W, V, m, A, °C, °F, u, ~, :
· indicator de stare a bateriei
· se introduce direct într-un soclu DIL, 28-pini, pas 0,6in.
Denumire RoHS Nr. stoc
DPM 400 ü 260-274
Caracteristici Testo 175-T2
Tip Înregistrare æi achizićie de date
Parametrii măsuraći Temperatură, umiditate
Număr de canale 2
Durată de viaćă a bateriilor Mai mult de 2 ani
Clasă de siguranćă IP68
Tip senzor NTC
Alarmă Da
Dimensiuni 82 mm x 52 mm x 30 mm
Masă 84g
Denumire Nr. stoc
Testo 175-T2 433-4600
Descriere generală a seriei Testo 175
Seria Testo 175 este o gamă de înregistratoare de date (data logger) de înaltă calitate pentru măsurarea temperaturii, umidităćii sau mV/mA pentru cerinće particulare de înregistrare.
· Carcasă din PVC rezistentă la impact;
· Frecvenćă de măsurare definită de utilizator de la 10 secunde la 24 de ore;
· Transmisie de date de mare viteză;
· Dispozitivul DataStick permite citirea datelor fără întreruperea seriei curente de măsurători æi fără deplasarea înregistratorului din pozićie;
· Dispozitivul EasyPrint permite imprimarea datelor direct din înregistrator fără afectarea procesului de măsurare;
· Ceas intern precis de timp real (±1 min pe lună la orice temperatură);
· Indicare a descărcării bateriei la modelele cu afiæaj;
· Toate modelele au indicator cu LED pentru înregistrare æi atenćionare asupra depăæirii unor limite.
175-T1 175-T2
· Un singur canal - °C intern · Cu două canale - °C int
· acest element piezoceramic bimorf este un traductor versatil electromecanic de joasă putere capabil de a converti energie mecanică sau acustică în energie electrică
· poate fi utilizat æi ca efect invers, la o alimentare cu 50 - 60Vdc oferă o săgeată de 10 - 20”m
· acoperire cu poliuretan verde
· Rezistent la umezeală, nemagnetic
· Dimensiuni: 15 mm x 1,5 mm x 0,6 mm
Caracteristici tehnice
Ieæire 4V pk-pk @ 5mm săgeată faćă de capătul cu fire
(vibraćie suport @ 10”m pk-pk)
Capacitate 750pF ±1%
Constantă dielectrică 2000
Constantă Piezo 931 (x103 V-m/N): 12.1
Factor de cuplare electromecanică 60
Complianćă 6.6 (x104m2 /N) : 12.1
Solicitare 50 -100”m (max)
Impedanćă 1MW
Frecvenćă de operare 100Hz
Lăćime 1,5 mm
Grosime 0,6 mm
Caracteristici tehnice
· Protecćie de calitate pentru servere mici, staćii de lucru æi PC-uri
· AVR (Auto voltage regulation) ridicător sau coborâtor de tensiune
· Control cu microprocesor
· Funcćie de economisire de energie (UPS green mode)
· Protecćie la descărcări electrice æi supratensiuni
· Protecćie la scurtcircuit æi la suprasarcină
· Tehnologie ABM (management avansat al acumulatorilor)
· Eliminarea supratensiunilor ce pot apare pe linia internet Tel/Modem
· Port inteligent de comunicaćie RS-232
· Încărcare automată
· Înregistrarea istoricului căderilor de tensiune
· Indicatoare de stare a dispozitivului afiæabilă prin software
· Închidere@repornire programabilă
Denumire Nr. stoc
UPS 600VA 514-4846
· Familia 74xx
· Operează în tehnologie TTL
· Tensiune de operare de la 4,75 la 5,25 V
· Ieæiri de tip Open Collector
Caracteristici tehnice
Tip Seriile 7400 TTL Inversoare
Hex 7414 cu I/P trigger Schmitt
Număr producător SN7414N
Capsulă DIP14
Tensiune de alimentare (V) 4,75 - 5,25
Întârziere tipică (ns) 15
Denumire Nr. stoc
SN7414N 368-5711
LMS 200 reprezintă un sistem de măsurare laser fără contact, care scanează în mod bidimensional împrejurimile sale precum un radar cu laser. Acest dispozitiv poate îndeplini economic sarcinile particulare ale clienćilor.
Iată mai jos câteva exemple de utilizare æi sarcini:
- Compararea de valori relative de grad de
reflexie (valori de energie recepćionate)
- Diferenćierea între diferite suprafeće de
materiale
- Măsurarea æi determinarea diferitelor tipuri
de materiale
- Clasificarea vehiculelor
Aplicaćii tipice:
· Sortarea æi clasificarea diferitelor obiecte
· Pozićionare
· Determinarea volumului obiectelor
· Măsurarea nivelelor de umplere
· Măsurarea materialelor vrac pe transportoare
· Element de sprijin pentru pilotare
EXEMPLU DE APLICAĆIE
Pentru repararea canalelor æi a sistemelor de conducte pentru alimentare cu apă sau pentru ape uzate - Măsurarea tridimensională internă a canalelor fără a intra în ele
Institutul de Geodezie æi Fotogrametrie de la ETH din Zurich (Catedra de Metrologie Geodezică æi Inginerie Geodezică, geomETH) a dezvoltat un prototip al unui nou tip de sistem de măsurare, bazat pe LMS (Laser Measurement System), pentru determinarea dimensiunilor cavernel
Iată câteva exemple de aplicaćii pentru a vă convinge de utilitatea acestor instrumente:
Motoarele electrice
Punctele fierbinći pot semnala aparićia unei probleme la nivelul înfăæurărilor unui motor electric. Izolaćia înfăæurărilor este afectată de temperaturile ridicate chiar æi dacă funcćionarea în acest regim are loc pentru scurt timp. Un motor supraîncălzit indică o utilizare ineficientă: răcire cu flux de aer redus sau probleme de alimentare.
Barele æi panourile de siguranće
Diferenćele de temperatură dintre faze indică fie o problemă a coneziunilor sau un dezechilibru, fie prezenća armonicior în rećea. Funcćionarea în aceste condićii implică scăderea timpului de viaćă al întregului sistem æi costuri semnificative atât ca timp de înlocuire cât æi financiar.
Piesele în miæcare
Temperatura ridicată la nivelul unui rulment poate fi cauzată de calitatea scăzută a lubrifianćilor sau de aliniamentul eronat dintre motor æi pompă. Aceste probleme duc la defectarea rulmenćilor sau la funcćionarea în regim de supraîncălzire a motorului.
Facilităći:
· Mod de măsurare: Automat, Semi-Automat sau Manual
· Palete de culori: Gri, Ironbow sau Rainbow
· Scala de temperatură: Selectabilă între °C sau °F
· Posibilitate activare / dezactiv
Noile aparate de măsurat prize de pământ Fluke 1625 și 1623 oferă o soluție inovativă de măsurare, și anume metoda fără țăruși, ceea ce facilitează testarea rapidă și ușoară a rezistenței buclei de împământare, fără a fi necesară întreruperea circuitului de împământare.
Iată cele mai importante facilități oferite:
- măsurarea prizei de pământ cu metoda clasică, cu 3 sau 4 poli (cu țăruși);
- măsurarea rezistivității solului cu 4 poli;
- măsurarea prizei de pământ cu metoda selectivă, cu un clește și doi țăruși;
- testarea buclei de împământare cu metoda cu doi clești, fără țăruși, fără deconectare;
- protecție IP56 (utilizare în condiții vitrege);
- carcasă robustă cu protecție de cauciuc.
Adițional la aceste funcții, Fluke 1625 oferă următoarele avantaje:
- Control Automat al Frecvenței (AFC) prin aceasta aparatul identifică automat interferențele electromagnetice și alege frecvența de măsură astfel încât să minimizeze acest efect și să realizeze măsuratoarea cu acuratețe ridicată, iar rezultatul să nu fie influențat
- măsurarea impedanței R* - în fapt calculul impedanței de împământare (c.a.) la frecvența de 55Hz pentru a evidenția în mod clar rezistența prizelor de pământ în raport cu defectele de punere la pământ (utilă mai ales la stâlpii de
Trusa prezentată este o trusă inginerească profesională ce conćine 30 de piese de înaltă calitate, precum æi accesorii pentru service în domeniul electric æi electronic. Sculele sunt protejate într-o geantă neagră, rezistentă cu închidere cu fermoar pe trei laturi.
Conćinut
Ciocan de lipit de 240V 0, 1 æi 2 Supadriv/
Sculă standard de dezlipire æurubelniće Pozidriv™
Distribuitor pentru aliaj de lipire 60/40 Foarfece
Cuter standard Dispozitiv de testare tensiune rećea
Patenći “radio” cu nas de tragere Set de chei
Cleæti de dezizolat standard Cheie reglabilă
Patenći uzuali æurubelniće cu cap tubular
æurubelniće
Denumire Nr. stoc
Trusă de scule cu 30 de piese 542-093
CT6
Acest instrument este pentru uz general în măsurarea fără contact a vitezelor de rotaćie æi perioadelor.
· Utilizează sursă de lumină convenćională cu incandescenćă
Varianta CT6LSR
Acest instrument dispune de aceleaæi caracteristici de măsurare ale CT6, dar este ideal pentru utilizare în aplicaćii cu acces dificil.
· Domeniu extins de operare (2m)
· Funcćionează la un unghi de ±80° faćă de normala la ćinta reflectantă
· Rază de înaltă intensitate (Laser Clasa IIa, 670mm, 1mW)
Denumire Nr. stoc
Tahometru CT6 205-520
RF600T oferă o interfaćă simplă între sursele de date seriale asincrone de nivel TTL æi modulele standard RF (Transceiver, emićător sau receptor).
Circuit integrat transceiver RF600T
- Permite realizarea simplă de comunicaćii radio
- Criptare date RF (RS232)
- Realizează criptarea în vederea unor comunicaćii sigure de date.
- Mod de adresare cu confirmare
- Mod transmisie (broadcast)
- Operare de sine stătătoare
- Oferă o rază maximă de acćiune pentru modulele RF
- Funcćie općională de control al debitului de date
- 2 linii I/O de telemetrie (în modul de adresare)
- Compatibilitate cu majoritatea modulelor RF
Denumire Nr. stoc
Circuit integrat transceiver RF600T 505-6941
Caracteristici tehnice
Tensiune de alimentare de la 2 la 6,6 V
Curent de operare max. 1,2mA (2 la 3 V)
max. 1,6mA (3 la 6,6 V)
ESD nominal 4000 V
Capsulă DIP18
· 1/4 " IT CCD
· rezolućie înaltă æi standard
· 330 TVL (MM212-L30), 480 TVL (MMH212-L30)
· lentile de sticlă fixe de 2,9mm
· control automat
Specificaćii tehnice
Tensiune de alimentare 12Vd.c.
Senzor CCD 1/4 "
Iluminare minimă 1,5 lux (CM212-L30),
0,2 lux (CMH212-L30)
Tip lentile 2,9 mm
Dimensiune placă 32 x 32
Denumire Nr. stoc
CM212-L30 494-8782
CMH212-L30 494-8805
· Sursă de tensiune în comutaćie, cu putere 1000W, randament înalt æi densitate mare de putere
· Operare în tensiune constantă æi în curent constant
· Protecćie la supra-tensiune, supra-curent æi supra-temperatură
· Zgomot æi riplu reduse
· Interfaćă RS-232
· Control de ieæire ON / OFF
· Ecran LCD
Caracteristici tehnice
Număr de ieæiri 1
Domeniul de tensiune 3 - 36 V
Domeniul de curent 0 - 30 A
Tensiune de alimentare 85 - 250V, 50/60Hz
Tip indicator LCD
Denumire Nr. stoc
IPS3630 513-5016
Stuttgart / Dusseldorf, Germania - La întâlnirea distribuitorilor NEC Electronics Europe din decembrie 2006 de la Dusseldorf, Gleichmann Electronics a fost prima companie care a primit premiul “Cele mai bune realizări ca distribuitor SLSI”. Esenćial în obćinerea acestei distincćii a fost numărul de proiecte susćinute, pe care Gleichmann Electronics l-a crescut de peste 2 ori în ultimile 12 luni, fapt realizat prin concentrarea pe următoarele sectoare: managementul clădirilor, control motoare, echipamente medicale, automatizări industriale æi conectivitate. Un factor determinant a fost competenća tehnică de detaliu, neobiænuită pentru un distribuitor, care a permis lui Gleichmann Electronics să devină un furnizor de solućii complete.
Gleichmann Electronics, unul dintre cei mai vechi distribuitori de succes din Germania, a fost capabil, de-a lungul anilor, să-æi întărească continuu pozićia pe piaća din Europa. Thomas Klein atribuie aceasta experienćei si profesionalismului angajaćilor Gleichmann, capabili să furnizeze clienćilor susćinere intensivă în proiectare. “Într-o perioadă a creæterii complexităćii produselor, clienćii caută parteneri cu un know-how relevant. Producătorii de componente singuri nu pot face faćă singuri acestei provocări.